האם כדאי לשפץ את הדירה כדי לקדם מכירה?

בדרך כלל כשאנו חושבים שיפוץ של הדירה, זה נעשה במטרה לשפר את איכות החיים בדירה.

האם בכלל שייך לשפץ לצורך מכירת הדירה?

התשובה היא בוודאי שכן, לפעמים מומלץ ולפעמים אף הכרחי ביותר.

אני רוצה לנגוע בשלוש סיבות לשיפוץ הבית:

  1. שיפוץ לצורך הצגת הבית למכירה
  2. שיפוץ לצורך העלאת מחיר הדירה.
  3. שיפוץ לצורך קידום מכירת דירה תקועה.

קודם כל לפני שאנו מציגים את הבית למכירה, אנחנו צריכים להכין אותו לכך.

לדוגמה, בית שטעון שיפוץ כללי אפשר להציג אותו למכירה כבית שטעון שיפוץ, אבל ממש לא כדאי כיוון שנצטרך להוריד משמעותית את מחיר הדירה שנדרוש.

לרוב, מוכרי דירות היד שנייה לא מצליחים להשיג את המחיר שהם דורשים על הדירה, זאת אומרת שהקונים לא טיפשים, הם יחפשו כמה שיותר סיבות להוריד את מחיר הדירה, והסיבות העיקריות הן פעולות שיפוץ שהם יצטרכו לבצע כדי להיכנס לדירה.

עלינו להיות חכמים, לחפש את כל נקודות התורפה של הבית ולסדרם על מנת שנוכל לקבל את המחיר הנדרש.

קודם כל אני מאוד ממליץ על צביעה של הבית, בפרט אם יש לכם ילדים קטנים, אז מן הסתם שהקירות לא במצב האידיאלי.

זו לא הוצאה גדולה, אפשר לעשות את זה גם לבד.

אני מאוד ממליץ לצבוע את הבית האופן סטנדרטי ולא להכניס טעם אישי, או סגנון מסוים, כי כך אנחנו מתאימים את הבית לקהל לקוחות מצומצם יותר. 

לגבי דלתות, אם דלתות הבית ישנות וחורקות וכו' הייתי ממליץ לחליף, לא חייב  לדלתות פנדור אפשר גם לדלתות זולות יותר. זה מאוד משנה את צורת הבית לטובה.

כמובן, זה משתנה מבית לבית וממקום למקום, אין בדברינו לקבוע מסמרות כי אם בגדר המלצות.

לגבי ריצוף הבית מחדש, ברור שזה מקדם את הבית ברמה גבוהה, וכל צורת הבית מקבלת פנים חדשות ומאירות, בפרט בקרמיקות החדשות שיש כיום, אמנם זה עסק מאוד יקר. לא רק יקר, אלא גם מטלטל אם גרים בבית.

צריך הרבה שיקול דעת אם כדאי בכלל להיכנס לזה, ואם זה משתלם.

 בהרבה מקרים יכול להיות שההוצאות לא יניבו רווח רב יותר, לכן כדאי להתייעץ אם משהו שמבין לעניין הדירה שלכם באזור מגוריכם אם זה כדאי או לא.

לדוגמה, לעיתים, רוב הדירות שדומות לשלכם באזור מגוריכם כבר משופצות, ולכן הקונים לא פונים אליהם כי הם רואים שיש דירות ברמת שיפוץ גבוהה יותר, והדירה שלכם תקועה כבר זמן רב. במקרה הנ"ל לדוגמה יש מה לדון על החלפת הריצוף על אף שזה לא ינפיק רווח, אלא בעיקר כדי לקדם  את הדירה התקועה, בפרט אם מדובר בריצוף ישן.

עוד פעם, כדאי תמיד להתייעץ אם משהו שמבין את המצב באזור מגוריכם כדי לקבל החלטות נכונות כי הדברים משתנים ממקום למקום  ומבית לבית.

לעניין החלפת חלונות, זה גם עסק לא זול, וצריך הרבה שיקול דעת אם זה הכרחי ויעיל.

אם החלונות במצב סביר, אפשר פשוט לדאוג למצב תקינותם. כמו למשל, לדאוג שלא יהיו תריסים שבורים, ושהכל יפתח וייסגר כמו שצריך, להחליף רשתות קרועות וכדומה.

אם הבית מאוד ישן וגם החלונות מאוד ישנים אולי יש לשקול להחליפם. 

כמו כן, אם רוצים לקדם את הבית ולשפר את איכות החיים בו כדי להקפיץ את המחיר אז כדאי להתייעץ אם משהו שמבין במקרה הפרטי שלכם כמה זה הכרחי ויעיל.

ניגע קצת במטבח. המטבח הוא מקום מאוד חשוב לרושם הראשוני וגם נקודת מפתח מאוד חשובה.

אסביר, בדרך כלל גברים שבודקים דירה מסתכלים באופן כללי על הבית ותופסים רושם כללי ראשוני, בעוד שהנשים שמות לב יותר גם לפרטים הקטנים. 

לגבר ממוצע לא יהיה כל כך חשוב כל מיני עיצובים מיוחדים במטבח ויכול להיות שגם לא ישים לב שהם קיימים, לעומת זאת לאישה ממוצעת זה יהיה מאוד חשוב והיא תשים לב לכל הפרטים ותנסה לראות אם זה תואם את טעמה האישי.

צריך לדעת, האישה יותר חשובה מהגבר לעניין מכירת דירה, בסוף היא תאמר את המילה האחרונה אם לקנות או לא, ולכן חשוב שהסטנדרט של הבית יהיה תואם כמה שיותר נשים.

המטבח זה מקום מאוד חשוב כמעט לכל אישה, כיוון שהיא מבלה שם יותר זמן בדרך כלל מהגבר.

בפרט אם מוכרים בית ריק, המקום היחיד שיש לו צורה של בית מבעד לכל הקירות זה המטבח, בו יש ארונות, שיש, כיריים וכו', ולכן הוא מאוד קובע את הרושם על הבית.

אין בכוונתי עכשיו שכל מוכר דירה יחליף את המטבח, כי זה עסק יקר ולא תמיד משתלם, אבל אם המטבח במצב לא טוב כדאי מאוד קצת להשקיע.

כמובן, כדאי שהכל יהיה נקי, שהארונות יהיו  מצוחצחים לפחות מבחוץ.

אם יש חלודה על הברזים כדאי להשתמש במסיר חלודה, ואם הברזים מאוד ישנים או מפורקים אז אולי כדאי להחליפם.

להחליף את כל הארונות מטבח זה די יקר, אולם אם המטבח לא נראה טוב יש אפשרות להחליף רק את הדלתות של הארונות, זה נותן צורה חדשה למטבח ולא יקר מדי או לפחות לשים טפטים לארונות.

לגבי השיש אם הוא במצב סביר אז לא כדאי לנגוע בו, אבל אם הוא במצב "נורא ואיום", שבור, סדוק, סרוח, אז כיום יש כל מיני בעלי מקצוע שמחדשים את השיש, אפשר לחפש באינטרנט, או אפשרות יותר יקרה זה להחליף שיש.

זה לא זול אבל לא כל כך יקר כמו החלפת  מטבח שלם. רק קחו בחשבון שכשוברים את השיש אז גם הקרמיקה שמעל השיש תשבר(אם יש) אז גם אותה תצטרכו להחליף.

אפשר להחליף לסוג שיש מהיותר זולים. בקיצור זה סיפןר של כמה אלפים, תלוי בעיקר בגודל השיש וסוג השיש החדש שנבחר.  

לגבי חדרי שירותים ואמבטיה, האם כדאי לשפץ? זה מאוד יקר וגם מעיק אם גרים בבית וחדרי השירותים והאמבטיה לא זמינים.

מה כן? כמובן, מה שאפשר לעשות לפי המצב הפיננסי שלכם, ולפי התגמול שיצא מהשיפוץ.

ריצוף והחלפת קרמיקה זה עסק יקר, אבל יש לשקול, החלפת ברזים במקרה הצורך, ואם לא אז לפחות ניקויים היטב בחומר מבריק וגם במסיר חלודה אם צריך.

אם האמבטיה במצב לא טוב, יש כיום אפשרות של הלבשה של אמבטיה על אמבטיה או אפשרות של חידוש האמבטיה, מה שחוסך שיפוץ של חדר האמבטיה על ידי שבירה והתקנה של חדשה.

יש גם צבע לאמבטיה, מהניסיון שלי לא הייתי ממליץ. ממה שראיתי זה לא נראה טוב. 

סליחה שאני חוזר על זה כל כך הרבה, אבל תמיד כדאי להתייעץ אם משהו שמבין, אפילו מתווך שבקיא במצב באזור מגוריכם.

גם ללמוד מהמצב בשטח, אם הדירה תקועה, כדאי לפתוח עיניים ולהבין, ולשאול מה הפריע ללקוחות וגרם להם לותר על הדירה שלכם. 

לגבי הצנרת בבית, לא כדאי להיכנס אם המצב הוא לא קטסטרופלי כי זה יקר, מעיק ומורכב.

אם יש קצת עובש בקירות אפשר לרוב להסיר את זה עם אקונומיקה או מסיר עובש, ואם זה לא עובד כנראה שיש בעייה בצנרת.

אם כדאי לשבור קירות או פשוט לגבות מחיר נמוך יותר, שאלה קשה כדאי לראות מה המצב בשטח.

אם כבר אנחנו עובדים עם שיפוצניק אפשר להוסיף את זה לעסקת החבילה של השיפוצים, זה בוודאי יהיה זול יותר.

במקרה שנרצה לעשות שיפוץ כללי לבית כדי להקפיץ את מחיר הדירה, או מפני שרוב הדירות בסביבה משופצות מהיסוד. שם זה הסיפור קצת אחר, כי המחיר של כל שיפוץ הוא חלק ממה שנסגור עם קבלן השיפוצים.

בדרך כלל, שיפוץ כללי אמור להביא תוצאות של העלאת מחיר הדירה, ואף רווח שעולה על מחיר השיפוץ, אך לא תמיד.

לעיתים אנחנו לא נרוויח משיפוץ כללי של הבית, מחיר הדירה לא יעלה ביותר ממחיר השיפוץ, לכן צריך להפעיל המון שיקול דעת, ולהתייעץ עם אדם שמבין.

בדרך כלל, הייתי אומר שאם יש לכם דירה במקום מה שנקרא "חם", לדוגמה בתל אביב במקום טוב, או בירושלים וכדומה אז השיפוץ אמור להביא פירות טובים, והוא מאוד כדאי , כי מחיר הדירה יעלה הרבה יותר ממחיר השיפוץ, כיון שבמקומות אלו מחירי הדירות גבוהים מאוד, לכן כל שינוי לטובה מקפיץ את המחיר לפי העמדן של הדירה.

לעומת זאת, אם יש לכם דירה לדוגמה בערי הפריפריה או בקריות לדוגמה, שם מחירי הדירות לא גבוהים כל כך, בעוד שמחיר השיפוץ הוא די קרוב ברוב המקומות בארץ (לא תמיד, הכרתי קבלנים שלוקחים במקומות יוקרתיים מחיר יותר גבוהה עבור השיפוץ),  לכן מחיר הדירה לא יעלה בהרבה כל כך ולפעמים אף יעלה פחות מן השיפוץ.

כיוון שהדברים קצת מורכבים ומשתנים מעיר לעיר, משכונה לשכונה, מבית לבית וכו' ואין כללים ברורים, צריך לדון בכל מקרה לגופו של עניין לראות מה עלות השיפוץ המדובר וכמה הוא יעלה את מחיר הדירה.

בקיצור, אל תפחדו להתייעץ, וגם אם זה עולה כמה שעולה זה משתלם לבסוף.

אם הלכתם על כיוון של שיפוץ בכל מקרה הייתי ממליץ לפנות לכמה קבלנים ולקבל הצעת מחיר, כי יתכנו הבדלים כספיים בעלי משמעות, אבל לא ישר לקפוץ על ההצעה הכי זולה, כי יכול להיות שהיא באמת זולה, אך השיפוץ יהיה בהתאם. 

ראיתי לא אחת שיפוץ לא ברמה גבוהה, העובדים משאירים הרבה פינות לא מוגמרות, הרבה דפקטים…. בקיצור לא נראה טוב.

שווה לפעמים להשקיע עוד קצת ולקבל שיפוץ נאה כמו שצריך, לכן תמיד כדאי לבקש לראות את העבודה של העובדים של הקבלן שיפוצים. עדיף בעיניים, ואם אי אפשר אז לפחות לבקש תמונות.

בכל מקרה, כדאי לקבל המלצות על הקבלן ולקרוא חוות דעת אם יש, יש כיום הרבה אתרים שכבר עשו לנו את העבודה.

 פשוט לחפש בגוגל…

מקווה שעזרתי במקצת…..

אהבתם?שתפו:

שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

מאמרים נוספים

דירה להשכרה

כל מה שרצית לדעת לגבי חיפוש דירה להשכרה אתר נדלן המדינה מאפשר חיפוש מהיר וקל של דירה להשכרה או למכירה. האתר נועד לאפשר למחפשים למצוא את מבוקשם בקלות.

להמשך קריאה »

דירה למכירה

איך לחפש דירה למכירה בקלות, במהירות וביעילות אתר נדלן המדינה מאפשר חיפוש מהיר וקל של דירה למכירה או להשכרה. האתר נועד לאפשר למחפשים למצוא את מבוקשם בקלות. כל

להמשך קריאה »

בית פרטי למכירה

חיפוש בית פרטי למכירה או להשכרה במרכז הארץ אתר נדלן המדינה מאפשר חיפוש מהיר וקל של בית פרטי למכירה ולהשכרה. האתר נועד לאפשר למחפשים למצוא את מבוקשם בקלות

להמשך קריאה »

בית פרטי להשכרה

חיפוש בית פרטי להשכרה – מאיפה כדאי להתחיל אתר נדלן המדינה מאפשר חיפוש מהיר וקל של בית פרטי להשכרה. האתר נועד לאפשר למחפשים למצוא את מבוקשם בקלות. כל

להמשך קריאה »

שליחת תגובה